Auto pārbaude

Pārbaudi informāciju par pārdevēju

Automašīnas pārbaude CSDD reģistrā
Atceries, ka ziņas par Latvijā reģistrētiem vai noteiktā kārtībā pieņemtiem un tirdzniecībā esošiem nereģistrētiem transportlīdzekļiem vari iegūt arī pats, pēc valsts reģistrācijas numura vai VIN numura ievadīšanas iepazīstoties ar informāciju CSDD reģistrā e-pakalpojumos vai mobilajā aplikācijā. Ja pārdošanas sludinājumā vai auto apskates laikā automašīnas reģistrācijas vai VIN numurs netiek uzrādīts, tavas tiesības ir pārdevējam to pieprasīt!

Par Latvijā reģistrētu transportlīdzekļu bojājumu vēsturi var iegūt informāciju Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja vietnē: https://sms.ltab.lv/

Pārbaudi informāciju par pārdevēju
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs var palīdzēt patērētājam, kas iegādājas preci no komersanta. To saraksts pieejams e-csdd. Saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu, nereģistrētu transportlīdzekli Latvijā var tirgot tikai noteiktā kārtībā reģistrēti tirdzniecības uzņēmumi, tāpēc savlaicīgi internetā ievāc informāciju un iepazīsties ar atsauksmēm par konkrēto komersantu.

Šasijas jeb VIN numura pārbaude
Zinot šasijas numuru (VIN) vari pārbaudīt automobiļa vēsturi pie attiecīgās markas dīlera, kas var sniegt informāciju par automobiļa komplektāciju un odometra rādījumu laika posmā, kad tas apmeklējis autorizētos servisus. Papildus pārbaude iespējama pie privātajiem komersantiem vai tam paredzētās interneta vietnēs, kur uzzināt par konkrētā automobiļa reģistrētajiem nobraukumiem un veiktajiem remontdarbiem noteiktos datumos.

Rūpīgi pārbaudi auto vizuālo stāvokli

Apskati auto atbilstošos laikapstākļos
Auto vizuālo apskati vēlams veikt gaišā dienas laikā un labos laikapstākļos. Nepatīkamu laikapstākļu ietekmē, rodas grūtības pamanīt skrāpējumus vai krāsu toņu atšķirības, ja tādas ir.

Pārliecinies, vai kādas no detaļām nav krāsotas
Vizuāli vai ar krāsas biezuma mērītāja palīdzību, pārbaudi, vai uz auto virsbūves detaļām nav pamanāms nevienāds krāsojums vai toņu atšķirības, kas varētu norādīt, ka auto, iespējams, bijis ne tikai bojāts, bet arī slikti salabots.

Pārbaudi atstarpes starp virsbūves detaļām
Pievērs vērību atstarpēm starp virsbūves detaļām un lukturiem, tām jābūt salāgotām, simetriskām un bez pamanāmām nobīdēm, pretējā gadījumā tas var liecināt par iepriekšēju iesaisti ceļu satiksmes negadījumā.

Pārbaudi, vai auto stikli un visi lukturi ir oriģināli
Pārliecinies, vai uz stikliem un lukturiem ir orģinālie marķējumi un tie sakrīt ar auto izgatavošanas gadu

Pievērs vērību auto salona tīrībai un nodilumam
Auto ar mazu nobraukumu, bet apdilušu stūri, pedāļiem, vai ātruma pārslēgu, ir pamats aizdomām par koriģētiem nobraukuma rādītājiem, savukārt svaigi pārvilkts ādas panelis, var būt zīme pēc smagā avārijā nostrādājušiem gaisa spilveniem. Pārliecinies arī vai polsterējumos nav mitrums. Lietotu automašīnu tirgū atrodamas arī tādas automašīnas, kas iepriekš tikušas izceltas no ūdens.

Pārliecinies vai durvju gumijas ir savā vietā un bez krāsu pēdām
Bieži vien pēc avārijas pārkrāsojot auto, tiek aizmirsts notušēt sīkākas detaļas

Rūpīgi pārbaudi auto tehnisko stāvokli

Ieskaties motortelpā
Pārbaudi vai eļļas un dzesēšanas šķidruma līmenis nav zem minimālā, un dzinēju nav apklājuši pleķi vai eļļas notecējumi

Pārbaudi kā darbojas elektroaprīkojums un pārējie komforta elementi
Auto salonā izspaidot podziņas pārliecinies, ka viss aprīkojums strādā bez problēmām, un info displejā brauciena laikā neparādās kādi vērā ņemami kļūdu paziņojumi.

Veic pārbaudes braucienu
Pirms dzinēja iedarbināšanas, pagriežot atslēgu aizdedzes pozīcijā, pārliecinies par “check engine” un visu pārējo kontrollampiņu iedegšanos, bet iedarbinot motoru, piefiksē, ka visām lampiņām uz paneļa pie spidometra jānodziest.

Veic izmēģinājuma braucienu
Izmēģinājuma braucienu veic pa dažādiem ceļu segumiem un ieklausies vai brauciena laikā no auto piekares un salona nav dzirdami aizdomīgi trokšņi, vibrācijas. Pārliecībai par normālu dzinēja un ātrumkārbas darbību, atceries, ka daži automašīnas tehniskie defekti atklājas tikai sasniedzot noteiktus braukšanas apstākļus. Noteikti pārbaudi bremžu darbību gaitā un vai stāvbremze spēj noturēt automobili slīpumā.

Pirms auto iegādes pārbaudi to neatkarīgā servisā
Datubāzē un servisa grāmatiņā atrodamā informācija negarantē automašīnas patieso nobraukumu un tehnisko stāvokli, tāpēc pilnīgai pārliecībai veic profesionālu auto tehniskā stāvokļa novērtējumu kādā no uzticamiem un neatkarīgiem servisiem.